Östersundsgymnasterna logo
Östersundsgymnasterna
Gymnastik
Framgångar på Mälarcupen
2025-11-12 16:53

1-2 november tävlade MAG från Östersundsgymnasterna för tredje året i rad på Mälarcupen i Stockholm.


Mälarcupen är en internationell inbjudningstävling i Artistisk Gymnastik som lockar tävlande från många länder i Europa.
Från Östersundsgymnasterna deltog denna gång Adam Karlsson och Illia Postnov samt ledaren Ylva Karlsson och domaren Martin Persson. 


Adam och Illia presterade mycket bra i mångkampen och de tog sig vidare till flera grenfinaler (de åtta bästa i varje gren går till grenfinal). Illia tog sig till final i hopp och Adam tog sig till final i fristående, ringar, barr och räck men avstod fristående pga en ond häl. I ringar tog Adam silver vilket är föreningens första medalj någonsin i denna tävling.


Nyhetsarkiv
Bli ledare i bamsegympa!2026-06-08 15:56
SM-resan!2026-05-22 09:33
Styrelse 20262026-04-10 14:57
Sponsorer
Länkar