För dig som vill beställa profilkläder från Prima Salto nu i början av terminen är sista beställningsdag imorgon torsdag 15/9. Nästa beställningsdatum är först 15/11.
Alla gymnaster beställer och betalar själva på Prima Saltos hemsida. Leverans av plaggen sker 2-3 veckor senare (6 veckor för overallen) till vårt kansli som hanterar utlämningen av plaggen. Vid beställning är det fint om ni skriver barnets namn och grupp i kommentaren så underlättar det kontakten.
Här hittar du gruppernas rekommendation gällande profilkläder.
Om du ska köpa en overall är ett tips att prova någon kompis jacka/byxa. Kläderna tillverkas i Spanien och är därmed ganska små i storlekarna.
Vi uppmanar alla medlemmar att köpa/sälja/skänka gymnastikkläder, handredskap, redskap och gymnastikskor via vår facebookgrupp - både för miljöns- och ekonomins skull.